Senate

Scheduled senate declarations
State/Territory Location Date and time
NT Level 7 TCG Building 80 Mitchell St Darwin Friday 07/06/2019 11:00
TAS 2 Salamanca Square, Hobart TAS 7000 Friday 14/06/2019 10:30
ACT 103 Northbourne Ave Turner Friday 14/06/2019 15:00
NSW Level 13, 59 Goulburn Street, Haymarket NSW 2000 Tuesday 18/06/2019 11:30
WA Level 13, 200 St Georges Terrace, Perth WA 6000 Wednesday 19/06/2019 09:00
SA Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Wednesday 19/06/2019 10:00
QLD Christie Conference Spaces, Level 1, Room F, 320 Adelaide St, Brisbane QLD 4000. Wednesday 19/06/2019 13:30
VIC Level 8, 2 Lonsdale Street, Melbourne Victoria 3000 Thursday 20/06/2019 11:00

House of Representatives

Results for all 151 House of Representatives seats have been formally declared

House of Representatives declarations
State/Territory Electoral division Location Date and time
NSW Blaxland 25 Princes Road East, Auburn NSW 2144 Tuesday 28/05/2019 11:00
NSW Mitchell AEC Divisional Office - Level 4, 18 Smith St, Parramatta NSW 2150 Tuesday 28/05/2019 12:00
NSW Bennelong 67 Mars Road, Lane Cove West NSW 2066 Wednesday 29/05/2019 11:00
NSW Berowra 67 Mars Road, Lane Cove West NSW 2066 Wednesday 29/05/2019 11:00
NSW New England AEC Divisional Office - Level 1, 97-101 Faulkner Street, Armidale NSW 2350 Wednesday 29/05/2019 11:00
VIC Gippsland AEC Divisional Office - G89 Raymond Street, Sale VIC 3850 Thursday 30/05/2019 10:00
NSW Riverina 2/4 Ball Place, Wagga Wagga NSW 2650 Thursday 30/05/2019 11:00
QLD Dickson AEC Divisional Office - Level 1, 12 Endeavour Blvd, North Lakes QLD 4509 Thursday 30/05/2019 14:00
NSW Warringah Manly Library Meeting Room, 1 Market Place, Manly NSW 2095 Thursday 30/05/2019 16:00
VIC Jagajaga AEC Divisional Office - 65 Burgundy Street, Heidelberg VIC 3084 Friday 31/05/2019 10:00
VIC Corio AEC Divisional Office - Level 2, 1 Yarra Street Geelong, VIC 3220 Friday 31/05/2019 10:00
NSW Fowler 25 Princes Road East, Auburn NSW 2144 Friday 31/05/2019 10:00
TAS Franklin Divisional Office, 2 Salamanca Square, Hobart TAS 7000 Friday 31/05/2019 10:00
TAS Braddon Divisional Office, 1st floor Harris Building, 51 Cattley St, Burnie TAS 7320 Friday 31/05/2019 10:00
VIC Scullin AEC Divisional Office - 1/2 Enterprise Drive, Bundoora VIC 3083 Friday 31/05/2019 10:00
NT Solomon Level 7 TCG Building 80 Mitchell St Darwin Friday 31/05/2019 10:00
NT Lingiari Level 7 TCG Building 80 Mitchell St Darwin Friday 31/05/2019 10:00
NSW Banks AEC Divisional Office - Level 1, 145 Forest Road, Hurstville NSW 2220 Friday 31/05/2019 10:00
NSW Cook Kiora Mall, 29 Kiora Road, Miranda NSW 2228 Friday 31/05/2019 10:00
VIC Bendigo AEC Count Centre - 93 High Street, Bendigo VIC 3550 Friday 31/05/2019 10:30
QLD Petrie AEC Divisional Office - Level 1, 12 Endeavour Blvd, North Lakes Qld 4509 Friday 31/05/2019 10:30
WA Curtin AEC Divisional Office - Level 13, 200 St Georges Terrace, Perth WA 6000 Friday 31/05/2019 10:30
NSW Bradfield 67 Mars Road, Lane Cove West NSW 2066 Friday 31/05/2019 11:00
QLD Groom 50 Industrial Ave, Wilsonton QLD 4350 Friday 31/05/2019 11:00
ACT Fenner 103 Northbourne Ave Turner Friday 31/05/2019 11:00
QLD Rankin Beenleigh Out-Posted Centre - 5/93 Burnside Rd, Stapylton QLD 4207 Friday 31/05/2019 12:00
NSW Chifley Unit 3, 2 Southridge Street, Eastern Creek NSW 2766 Friday 31/05/2019 13:00
WA Burt AEC Out-Posted Centre - 4/310 Spearwood Avenue, Bibra Lake WA 6163 Friday 31/05/2019 13:30
VIC Ballarat AEC Count Centre - 34 Caravan Street, Wendouree VIC 3355 Friday 31/05/2019 14:00
VIC Bruce AEC Divisional Office - Suite 5, 1-3 Compark Circuit, Mulgrave VIC 3170 Friday 31/05/2019 14:00
SA Kingston AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Friday 31/05/2019 14:30
QLD Longman AEC Divisional Office - Level 1, 12 Endeavour Blvd, North Lakes QLD 4509 Friday 31/05/2019 15:00
NSW Reid AEC Divisional Office - Level 4, 18 Smith St, Parramatta NSW 2150 Friday 31/05/2019 15:00
QLD Maranoa AEC Divisional Office - 1a Stuart St, Dalby QLD 4405 Friday 31/05/2019 16:00
NSW Kingsford Smith Level 13, 59 Goulburn Street, Haymarket NSW 2000 Monday 03/06/2019 10:00
NSW Robertson AEC Divisional Office - Level 2, 86-88 Mann St, Gosford NSW 2250 Monday 03/06/2019 10:00
NSW Hughes Suite 308/309, Level 3, The Kiora Centre, 29 Kiora Rd Miranda NSW 2228 Monday 03/06/2019 10:00
NSW Lindsay AEC Divisional Office - Ground Floor, 606 High Street, Penrith NSW 2750 Monday 03/06/2019 10:00
VIC Lalor AEC Divisional Office, Advantage House, Level 2, 75-79 Watton Street, Werribee VIC 3030 Monday 03/06/2019 10:00
NSW Cunningham 29 Glastonbury Ave, Unanderra NSW 2526 Monday 03/06/2019 11:00
NSW Newcastle AEC Divisional Office - 304/28 Smart Street, Charlestown NSW 2290 Monday 03/06/2019 11:00
VIC Deakin AEC Divisional Office - Floor 1, 41-43 Ringwood Street, Ringwood VIC 3134 Monday 03/06/2019 11:00
VIC Hotham AEC Count Centre, 139 Keys Rd, Moorabbin VIC 3189 Monday 03/06/2019 11:00
VIC Aston AEC Divisional Office - Level 2, 420 Burwood Highway, Wantirna South VIC 3152 Tuesday 04/06/2019 9:00
NSW Paterson AEC Divisional Office - 13 Mitchell Drive, East Maitland NSW 2323 Tuesday 04/06/2019 10:00
WA Stirling AEC Out-Posted Centre - 296 Victoria Road, Malaga WA 6090 Tuesday 04/06/2019 10:30
WA Fremantle 4/310 Spearwood Ave, Bibra Lake WA 6163 Tuesday 04/06/2019 10:30
VIC Goldstein AEC Count Centre - 139 Keys Road, Moorabbin VIC 3189 Tuesday 04/06/2019 10:30
NSW Watson 25 Princes Road East, Auburn NSW 2144 Tuesday 04/06/2019 11:00
NSW Dobell 34-36 Pacific Highway, Wyong NSW 2259 Tuesday 04/06/2019 11:00
WA Perth 296 Victoria road, Malaga WA Tuesday 04/06/2019 11:30
NSW Parramatta AEC Divisional Office - Level 4, 18 Smith St, Parramatta NSW 2150 Tuesday 04/06/2019 12:00
VIC Dunkley AEC Divisional Office - 65 Frankston-Gardens Drive, Carrum Downs VIC 3201 VIC Tuesday 04/06/2019 12:00
NSW Mackellar AEC Divisional Office - Level 4, 20 Bungan Street, Mona Vale NSW 2103 Tuesday 04/06/2019 13:30
VIC Menzies AEC Divisional Office - Level 1, 41-43 Ringwood Street, Ringwood VIC 3134 Tuesday 04/06/2019 14:00
VIC Gellibrand AEC Divisional Office - Level 1, 6-12 South Road, Braybrook VIC 3018 Tuesday 04/06/2019 14:00
NSW Macarthur Warehouse A, 39 Topham Rd, Smeaton Grange NSW 2567 Tuesday 04/06/2019 14:00
NSW Werriwa Warehouse A, 39 Topham Rd, Smeaton Grange NSW 2567 Tuesday 04/06/2019 14:00
WA Canning 4/310 Spearwood Avenue, Bibra Lake Tuesday 04/06/2019 14:00
NSW Page AEC Divisional Office - Shop 8, 22 King Street, Grafton NSW 2460 Tuesday 04/06/2019 14:00
VIC La Trobe AEC Divisional Office - Level 1, 252 Dorset Road, Boronia VIC 3155 Tuesday 04/06/2019 16:00
TAS Clark Divisional Office, 2 Salamanca Square, Hobart TAS 7000 Wednesday 05/06/2019 09:30
WA Forrest AEC Divisional Office - Agora Centre, Suites 1 and 2, cnr Clifton Street and Victoria Street, Bunbury WA 6230 Wednesday 05/06/2019 10:00
VIC Chisholm AEC Divisional Office - Level 1, 41-43 Ringwood Street. Ringwood VIC 3134 Wednesday 05/06/2019 10:00
VIC Isaacs AEC Divisional Office - 19 Corporate Drive, Heatherton VIC 3202 Wednesday 05/06/2019 10:30
VIC Nicholls AEC Divisional Office - 377-379 Wyndham Street, Shepparton VIC 3630 Wednesday 05/06/2019 10:30
VIC Calwell AEC Divisional Office - 10 Global Ave Essendon Fields VIC 3041 Wednesday 05/06/2019 10:30
VIC McEwen AEC Divisional Office - Shop 4, 30 Wallis Street, Seymour VIC 3660 Wednesday 05/06/2019 11:00
WA Swan AEC Out-Posted Centre - 84 Pilbara Street, Welshpool WA 6106 Wednesday 05/06/2019 11:00
SA Hindmarsh AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Wednesday 05/06/2019 11:00
VIC Gorton AEC Divisional Office - Level 1 6-12 South Rd Braybrook VIC 3019 Wednesday 05/06/2019 11:00
SA Adelaide AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Wednesday 05/06/2019 11:30
QLD Forde Beenleigh Out-Posted Centre, 5/93 Burnside Rd, Stapylton QLD 4207 Wednesday 05/06/2019 12:00
VIC Casey AEC Divisional Office - Level 1. 41-43 Ringwood Street, Ringwood VIC 3134 Wednesday 05/06/2019 12:00
VIC Holt AEC Divisional Office - Shop 2, 15 Childers Street, Cranbourne VIC 3977 Wednesday 05/06/2019 12:00
NSW Shortland AEC Divisional Office - 304/28 Smart Street, Charlestown NSW 2290 Wednesday 05/06/2019 13:00
SA Sturt AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Wednesday 05/06/2019 13:00
WA Tangney AEC Out-Posted Centre - 84 Pilbara Street, Welshpool WA 6106 Wednesday 05/06/2019 14:30
QLD Moncrieff Gold Coast Out-Posted Centre, Unit 7, Home + Life Robina, 550 Christine Ave, Robina QLD 4226 Wednesday 05/06/2019 15:00
VIC Monash AEC Divisional Office - Shop 4, 76 Smith Street, Warragul VIC 3820 Wednesday 05/06/2019 15:00
SA Makin AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Wednesday 05/06/2019 15:00
TAS Bass Divisional Office, Ground floor, 87 George St, Launceston TAS 7250 Thursday 06/06/2019 10:00
WA Hasluck AEC Out-Posted Centre - 84 Pilbara Street, Welshpool WA 6106 Thursday 06/06/2019 11:00
SA Spence AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Thursday 06/06/2019 11:00
NSW Barton AEC Divisional Office - Level 2, 21 King St, Rockdale NSW 2216 Thursday 06/06/2019 11:00
QLD Bowman Beenleigh Out-Posted Centre, 5/93 Burnside Rd, Stapylton QLD 4207 Thursday 06/06/2019 12:00
WA Pearce AEC Divisional Office - 57 Shenton Avenue, Joondalup WA 6027 Thursday 06/06/2019 12:00
QLD Oxley Ipswich Out-Posted Centre, 2620 Ipswich Rd, Darra QLD 4076 Thursday 06/06/2019 14:00
VIC Fraser AEC Divisional Office - Level 1, 10 Global Avenue, Essendon Fields VIC 3041 Thursday 06/06/2019 14:00
NSW Parkes 3 Bourke Street, Dubbo NSW 2830 Thursday 06/06/2019 14:00
NSW North Sydney 67 Mars Road, Lane Cove West NSW 2066 Thursday 06/06/2019 14:00
NSW Greenway Unit 3, 2 Southridge Street, Eastern Creek NSW 2766 Friday 07/06/2019 08:00
NSW Grayndler AEC Divisional Office - Level 13, 59 Goulburn Street, Haymarket NSW 2000 Friday 07/06/2019 08:30
WA Brand AEC Out-Posted Centre - 4/310 Spearwood Avenue, Bibra Lake WA 6163 Friday 07/06/2019 9:00
QLD Fairfax Sunshine Coast Out-Posted Centre, A/64 Aerodrome Rd, Maroochydore QLD 4558 Friday 07/06/2019 9:30
QLD Bonner Christie Spaces and Conferencing, Flinders Room, 320 Adelaide St, Brisbane QLD 4000 Friday 07/06/2019 10:00
QLD Fisher Sunshine Coast Out-Posted Centre, A/64 Aerodrome Rd, Maroochydore QLD 4558 Friday 07/06/2019 10:00
QLD Moreton Christie Spaces and Conferencing, Flinders Room, 320 Adelaide St, Brisbane QLD 4000 Friday 07/06/2019 10:40
VIC Corangamite AEC Count Centre - 275 Murray Street, Colac VIC 3250 Friday 07/06/2019 11:00
VIC Macnamara AEC Divisional Office - Level 1, 50 Lonsdale Street, Melbourne VIC 3000 Friday 07/06/2019 11:00
NSW Hume AEC Divisional Office - 40 Goldsmith Street, Goulburn NSW 2580 Friday 07/06/2019 11:00
WA Cowan AEC Divisional Office - Ground Floor, 57 Shenton Avenue, Joondalup WA 6027 Friday 07/06/2019 11:00
QLD Griffith Christie Spaces and Conferencing, Flinders Room, 320 Adelaide St, Brisbane QLD 4000 Friday 07/06/2019 11:20
WA Moore AEC Divisional Office - Ground Floor, 57 Shenton Avenue, Joondalup WA 6027 Friday 07/06/2019 12:00
TAS Lyons 87 George St, Launceston Friday 07/06/2019 12:00
NSW Richmond AEC Divisional Office - Shops 2-3 Tweed City Arcade, 69 Wharf St, Tweed Heads NSW 2485 Friday 07/06/2019 12:00
NSW Wentworth AEC Divisional Office - Level 13, 59 Goulburn Street, Haymarket NSW 2000. Friday 07/06/2019 12:00
QLD Lilley Christie Spaces and Conferencing, Flinders Room, 320 Adelaide St, Brisbane QLD Friday 07/06/2019 12:30
NSW McMahon 25 Princes Road East, Auburn NSW 2144 Friday 07/06/2019 14:00
QLD Fadden Gold Coast Out-Posted Centre, Unit 14, Home + Life Robina, 550 Christine Ave, Robina QLD 4226 Monday 10/06/2019 10:00
QLD McPherson Gold Coast Out-Posted Centre, Unit 7, Home + Life Robina, 550 Christine Ave, Robina QLD 4226 Monday 10/06/2019 10:30
WA Durack AEC Divisional Office - Batavia Marina, Level 1, Unit 7/11 Wiebbe Hayes Lane, Geraldton Monday 10/06/2019 14:00
QLD Wide Bay AEC Divisional Office - Chronicle Place, Suite 2, 131-143 Bazaar St, Maryborough QLD 4650 Monday 10/06/2019 14:30
VIC Maribyrnong AEC Divisional Office - 10 Global Avenue, Essendon Fields Tuesday 11/06/2019 10:00
QLD Kennedy Cairns Out-Posted Centre, 13-15 Mt Milman Dr, Smithfield QLD 4878 Tuesday 11/06/2019 10:00
SA Grey AEC Divisional Office, Shop 11 Northern Gateway Shopping Centre, 4 - 8 Jervois St Port Augusta SA 5700 Tuesday 11/06/2019 10:30
QLD Blair AEC Divisional Office, Level 1, Medical Centre Building, Riverlink, The Terrace, North Ipswich QLD 4305 Tuesday 11/06/2019 10:30
SA Barker Barker Out-Posted Centre - 29 Bridge St, Murray Bridge SA 5253 Tuesday 11/06/2019 11:00
ACT Bean 103 Northbourne Ave Turner Tuesday 11/06/2019 14:00
QLD Wright AEC Divisional Office, Level 1, Medical Centre Building, Riverlink, The Terrace, North Ipswich QLD 4305 Tuesday 11/06/2019 14:00
SA Boothby AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Tuesday 11/06/2019 15:00
VIC Wannon AEC Divisional Office - 100 Kepler Street, Warrnambool VIC 3280 Tuesday 11/06/2019 15:00
NSW Macquarie AEC Divisional Office - Ground Floor, 606 High Street, Penrith NSW 2750 Tuesday 11/06/2019 15:00
VIC Higgins AEC Count Centre - 13/25-37 Huntingdale Road, Burwood VIC 3125 Wednesday 12/06/2019 9:00
QLD Leichhardt Cairns Out-Posted Centre, 13-15 Mt Milman Dr, Smithfield QLD 4878 Wednesday 12/06/2019 09:30
VIC Flinders AEC Divisional Office - Shop 3, 82 High Street, Hastings VIC 3915 Wednesday 12/06/2019 10:00
QLD Brisbane Christie Spaces and Conferencing, Flinders Room, 320 Adelaide Street, Brisbane QLD 4000 Wednesday 12/06/2019 11:00
VIC Melbourne AEC Divisional Office - Level 1, 50 Lonsdale Street, Melbourne VIC 3000 Wednesday 12/06/2019 11:00
NSW Cowper AEC Divisional Office - Suite 2, 72-74 Elbow Street, West Kempsey NSW 2440 Wednesday 12/06/2019 11:00
NSW Gilmore 29 Glastonbury Avenue, Unanderra NSW 2526 Wednesday 12/06/2019 11:00
QLD Dawson Mackay Out-Posted Centre, Ground Floor, Mackay Corporate Centre, cnr Victoria & Gregory Sts, Mackay QLD 4740 Wednesday 12/06/2019 11:30
NSW Whitlam AEC Divisional Office located at Shop 4 Manning Arcade, 20 Manning Street, Taree NSW 2430 Wednesday 12/06/2019 11:30
QLD Ryan Christie Spaces and Conferencing, Flinders Room, 320 Adelaide St, Brisbane QLD 4000 Wednesday 12/06/2019 11:45
QLD Herbert AEC Divisional Office, Floor 2, Gold Foyer, 143 Walker St, Townsville QLD 4810 Wednesday 12/06/2019 12:00
VIC Wills AEC Divisional Office - Level 1, 10 Global Avenue, Essendon Fields VIC 3041 Wednesday 12/06/2019 12:00
NSW Lyne AEC Divisional Office - Shop 4 Manning Arcade, 20 Manning Street, Taree NSW 2430 Wednesday 12/06/2019 12:00
QLD Hinkler AEC Divisional Office, 33 Maryborough St, Bundaberg QLD 4670 Wednesday 12/06/2019 12:30
VIC Cooper AEC Divisional Office - Level 1, 50 Lonsdale Street, Melbourne VIC 3000 Wednesday 12/06/2019 12:30
NSW Eden-Monaro Foyer of The Q Theatre, 253 Crawford Street, Queanbeyan NSW 2620 Wednesday 12/06/2019 13:00
QLD Flynn Community Engagement Centre, 142 Goondoon St, Gladstone QLD 4680 Wednesday 12/06/2019 13:30
VIC Kooyong AEC Divisional Office - Suite 1, Level 2 695 Burke Road, Camberwell VIC 3124 Wednesday 12/06/2019 14:00
VIC Indi AEC Count Centre - 32 Murphy Street, Wangaratta VIC 3677 Wednesday 12/06/2019 14:30
ACT Canberra 103 Northbourne Ave Turner Wednesday 12/06/2019 15:00
NSW Calare AEC Divisional Office - 1st Floor C.O.B., 122-124 Kite St, Orange NSW 2800 Thursday 13/06/2019 09:30
SA Mayo AEC Divisional Office - Level 9, 1 King William St, Adelaide SA 5000 Thursday 13/06/2019 10:00
WA O'Connor AEC Out-Posted Centre - Unit 3, 53 Great Eastern Highway, West Kalgoorlie WA 6430 Thursday 13/06/2019 10:00
NSW Sydney AEC Divisional Office - Level 13, 59 Goulburn Street, Haymarket NSW 2000 Friday 14/06/2019 14:00
QLD Capricornia Rockhampton Out-Posted Centre, 197 Richardson Rd, Kawana QLD 4701 Friday 14/06/2019 14:00
VIC Mallee AEC Count Centre - 824 Fifteenth Street, Mildura VIC 3500 Saturday 15/06/2019 9:00
Updated: 19 June 2019
Back to top