Step 4. Objections to the proposed redistribution – Victorian federal redistribution

Updated: 3 May 2021

The Redistribution Committee’s proposed redistribution of federal electoral divisions in Victoria was released on Friday 19 March 2021.

Members of the public were invited to submit written objections to the proposed redistribution between Friday 19 March 2021 and Friday 16 April 2021.

Report of Victorian Redistribution Committee

Objections may concern one or more proposed electoral divisions and may be about:

  • names of proposed electoral divisions,
  • boundaries of proposed electoral divisions, or
  • the names and boundaries of proposed electoral divisions.

Objections

The 67 objections received by the Electoral Commission are provided in full below.

No Submitted by Topics referred to Divisions referred to
OB1 John Smith Division boundaries Chisholm and Deakin
OB2 Nimalan Sivakumar Division names Gellibrand, Hotham and Tucker
OB3 Tim Barnes Division names and division boundaries Chisholm, Deakin, Gellibrand, Menzies and Tucker
OB4 Martin Gordon Division names and division boundaries Aston, Ballarat, Bendigo, Bruce, Calwell, Casey, Chisholm, Corio, Deakin, Fraser, Gellibrand, Gippsland, Goldstein, Gorton, Higgins, Holt, Indi, Isaacs, Jagajaga, Kooyong, La Trobe, Lalor, Macnamara, Mallee, Maribyrnong, Melbourne, Monash, Nicholls, Scullin, Tucker, Wannon and Wills
OB5 Jesse Mansfield Division boundaries Goldstein, Higgins and Macnamara
OB6 Cameron Peel Division boundaries Ballarat and Tucker
OB7 Graham McGuire J.P LL.B. Division boundaries Gellibrand
OB8 Jacqueline Elworthy Division names Hawke
OB9 David Griffiths Division names Hawke
OB10 Stan Maniatis Division boundaries Higgins and Hotham
OB11 Rod Matthews Division boundaries and division names Cooper, Kooyong and Tucker
OB12 Sandra & Robert Francis Division names Tucker
OB13 Cathy Walker Division names Tucker
OB14 Michael Moylan Division boundaries Fraser, Gellibrand and Maribyrnong
OB15 Alison Carter Division names Nicholls and Tucker
OB16 Donald Gibson Division names Tucker
OB17 John Costa Division names Hawke
OB18 Margaret Borthwick Division names Tucker
OB19 Peter Collopy Division names Tucker
OB20 Adrian Jackson Division boundaries Macnamara
OB21 Albert Jarvis Division boundaries and division names Ballarat, Gorton and Hawke
OB22 Golden Plains Shire Council Division boundaries Ballarat and Tucker
OB23 Janelle Jordan Division boundaries and division names Hawke
OB24 Stewart Jordan Division boundaries and division names Hawke
OB25 Joe Thwaites Division name Tucker
OB26 Charles Henry Division name Tucker
OB27 Matthew Briggs Division name Tucker
OB28 Russell Allthorpe Division name Tucker
OB29 Hilary Hallowes Division name Corio and Tucker
OB30 Cr Adrian Schonfelder Division name Tucker
OB31 Slobodanka Millicent Vladiv-Glover Division name Tucker
OB32 Margot Dunne Division boundaries and division names Hawke
OB33 Jan Swain Division name Tucker
OB34 Therese Mulholland Division boundaries Chisholm and Hotham
OB35 Ruixing Zhang Division boundaries Chisholm, Deakin and Menzies
OB36 Martin John Reich Division name Hawke
OB37 Dr Mark Mulcair Division boundaries Ballarat, Bendigo, Bruce, Calwell, Chisholm, Cooper, Corio, Deakin, Fraser, Gellibrand, Gorton, Hawke, Higgins, Holt, Hotham, Jagajaga, Kooyong, Lalor, LaTrobe, Macnamara, Mallee, Maribyrnong, McEwen, Menzies, Scullin, Tucker and Wannon
OB38 Adass Israel Community Division boundaries Higgins and Macnamara
OB39 Abdullah Bin al-Azziz Division boundaries Chisholm, Deakin, Dunkley, Flinders, Hotham and Menzies
OB40 Jamie Saggers Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB41 Andrew Sutherland Division names Flinders, Gellibrand and Tucker
OB42 Adjunct Associate Professor Mark Baker Division boundaries Higgins and Macnamara
OB43 Michael Carroll Division boundaries Maribyrnong
OB44 Gila Schnapp Division boundaries Jagajaga and McEwen
OB45 Andy McClusky Division boundaries and division names Tucker
OB46 Ron Geurts Division boundaries Hawke
OB47 Susan Meyer Division name Tucker
OB48 Colin McLaren Division boundaries and division names Bruce, Calwell, Casey, Chisholm, Deakin, Fraser, Gellibrand, Hawke, Holt, Indi, Lalor, La Trobe, Maribyrnong, McEwen, Menzies, Nicholls and Scullin
OB49 Julia Nelson Division boundaries Higgins and Macnamara
OB50 Cr Jim Memeti Division boundaries Isaacs
OB51 Michael Claude Palmer Division name Tucker
OB52 Vishnupriya Shaw Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB53 Jennifer Huppert Division boundaries Higgins and Macnamara
OB54 Zionism Victoria Division boundaries Higgins and Macnamara
OB55 Jonathan Schlossberg Division boundaries Fraser, Gellibrand and Maribyrnong
OB56 Sue Division name Tucker
OB57 Adam Bandt MP Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB58 St Kilda Hebrew Congregation Division boundaries Higgins and Macnamara
OB59 Liberal Party of Australia (Victorian Division)

*Attachment to objection

Division boundaries Aston, Ballarat, Bendigo, Bruce, Calwell, Casey, Chisholm, Cooper, Corio, Deakin, Dunkley, Flinders, Fraser, Gellibrand, Gippsland, Goldstein, Gorton, Hawke, Higgins, Holt, Hotham, Indi, Isaacs, Jagajaga, Kooyong, Lalor, La Trobe, Macnamara, Mallee, McEwen, Monash, Menzies, Maribyrnong, Melbourne, Nicholls, Scullin, Tucker, Wannon and Wills
OB60 Charles Richardson Division boundaries Ballarat, Bruce, Casey, Chisholm, Cooper, Corio, Deakin, Fraser, Gellibrand, Gippsland, Hawke, Higgins, Holt, Indi, Jagajaga, Lalor, La Trobe, Macnamara, Mallee, McEwen, Menzies, Monash, Scullin, Tucker Wannon and Wills
OB61 Justin Lamond Division boundaries Chisholm, Deakin and Menzies
OB62 Elidor Brown Division name Hawke and Tucker
OB63 Victorian Labor Division boundaries and division names Bruce, Chisholm, Deakin, Fraser, Higgins, Holt, Hotham, Isaacs, Kooyong, Macnamara, Maribyrnong, Menzies, Tucker and Wannon
OB64 Murray Davis Division boundaries Mallee and Wannon
OB65 William Green Division boundaries and division names Tucker
OB66 Moira Shanahan Division boundaries and division names Ballarat and Hawke
OB67 Frances Lloyd Division boundaries and division names Hawke
The views expressed in the material reproduced above are those of the individuals or organisations who lodged the objection, not the Victorian augmented Electoral Commission or the AEC.

Viewing objections

Objections are also available for perusal at the AEC office at Level 1, Urban Workshop, 50 Lonsdale Street, Melbourne.

Back to top