Members of the 38th Parliament (1996)

Updated: 27 January 2011
Listed alphabetically by divisions
Division Member Party Division Member Party
Adelaide (SA) Trish Worth LP Aston (VIC) Peter Nugent LP
Ballarat (VIC) Michael Ronaldson LP Banks (NSW) Daryl Melham ALP
Barker (SA) Ian McLachlan LP Barton (NSW) Robert McClelland ALP
Bass (TAS) Warwick Smith LP Batman (VIC) Martin Ferguson ALP
Bendigo (VIC) Bruce Reid LP Bennelong (NSW) John Howard LP
Berowra (NSW) Philip Ruddock LP Blaxland (NSW) Paul Keating ALP
Bonython (SA) Martyn Evans ALP Boothby (SA) Andrew Southcott LP
Bowman (QLD) Andrea West LP Braddon (TAS) Chris Miles LP
Bradfield (NSW) Brendan Nelson LP Brand (WA) Kim Beazley ALP
Brisbane (QLD) Arch Bevis ALP Bruce (VIC) Alan Griffin ALP
Burke (VIC) Neil O'Keefe ALP Calare (NSW) Peter Andren IND
Calwell (VIC) Andrew Theophanous ALP Canberra (ACT) Bob McMullan ALP
Canning (WA) Ricky Johnston LP Capricornia (QLD) Paul Marek NP
Casey (VIC) Bob Halverson LP Charlton (NSW) Bob Brown ALP
Chifley (NSW) Roger Price ALP Chisholm (VIC) Michael Wooldridge LP
Cook (NSW) Stephen Mutch LP Corangamite (VIC) Stewart McArthur LP
Corio (VIC) Gavan O'Connor ALP Cowan (WA) Richard Evans LP
Cowper (NSW) Garry Nehl NP Cunningham (NSW) Stephen Martin ALP
Curtin (WA) Allan Rocher IND Dawson (QLD) De-Anne Kelly NP
Deakin (VIC) Phil Barresi LP Denison (TAS) Duncan Kerr ALP
Dickson (QLD) Tony Smith LP Dobell (NSW) Michael Lee ALP
Dunkley (VIC) Bruce Billson LP Eden-Monaro (NSW) Gary Nairn LP
Fadden (QLD) David Jull LP Fairfax (QLD) Alex Somlyay LP
Farrer (NSW) Tim Fischer NP Fisher (QLD) Peter Slipper LP
Flinders (VIC) Peter Reith LP Forde (QLD) Kay Elson LP
Forrest (WA) Geoff Prosser LP Fowler (NSW) Ted Grace ALP
Franklin (TAS) Harry Quick ALP Fraser (ACT) John Langmore ALP
Fremantle (WA) Carmen Lawrence ALP Gellibrand (VIC) Ralph Willis ALP
Gilmore (NSW) Joanna Gash LP Gippsland (VIC) Peter McGauran NP
Goldstein (VIC) David Kemp LP Grayndler (NSW) Anthony Albanese ALP
Greenway (NSW) Frank Mossfield ALP Grey (SA) Barry Wakelin LP
Griffith (QLD) Graeme McDougall LP Groom (QLD) Bill Taylor LP
Gwydir (NSW) John Anderson NP Herbert (QLD) Peter Lindsay LP
Higgins (VIC) Peter Costello LP Hindmarsh (SA) Chris Gallus LP
Hinkler (QLD) Paul Neville NP Holt (VIC) Gareth Evans ALP
Hotham (VIC) Simon Crean ALP Hughes (NSW) Danna Vale LP
Hume (NSW) John Sharp NP Hunter (NSW) Joel Fitzgibbon ALP
Indi (VIC) Lou Lieberman LP Isaacs (VIC) Greg Wilton ALP
Jagajaga (VIC) Jenny Macklin ALP Kalgoorlie (WA) Graeme Campbell IND
Kennedy (QLD) Bob Katter NP Kingsford-Smith (NSW) Laurie Brereton ALP
Kingston (SA) Susan Jeanes LP Kooyong (VIC) Petro Georgiou LP
Lalor (VIC) Barry Jones ALP La Trobe (VIC) Bob Charles LP
Leichhardt (QLD) Warren Entsch LP Lilley (QLD) Elizabeth Grace LP
Lindsay (NSW) Jackie Kelly LP Longman (QLD) Mal Brough LP
Lowe (NSW) Paul Zammit LP Lyne (NSW) Mark Vaile NP
Lyons (TAS) Dick Adams ALP Macarthur (NSW) John Fahey LP
McEwen (VIC) Fran Bailey LP Mackellar (NSW) Bronwyn Bishop LP
McMillan (VIC) Russell Broadbent LP McPherson (QLD) John Bradford LP
Macquarie (NSW) Kerry Bartlett LP Makin (SA) Trish Draper LP
Mallee (VIC) John Forrest NP Maranoa (QLD) Bruce Scott NP
Maribyrnong (VIC) Bob Sercombe ALP Mayo (SA) Alexander Downer LP
Melbourne (VIC) Lindsay Tanner ALP Melbourne Ports (VIC) Clyde Holding ALP
Menzies (VIC) Kevin Andrews LP Mitchell (NSW) Alan Cadman LP
Moncrieff (QLD) Kathy Sullivan LP Moore (WA) Paul Filing IND
Moreton (QLD) Gary Hardgrave LP Murray (VIC) Sharman Stone LP
Namadgi (ACT) Annette Ellis ALP Newcastle (NSW) Allan Morris ALP
New England (NSW) Ian Sinclair NP North Sydney (NSW) Joe Hockey LP
Northern Territory (NT) Nick Dondas CLP O'Connor (WA) Wilson Tuckey LP
Oxley (QLD) Pauline Hanson IND Page (NSW) Ian Causley NP
Parkes (NSW) Michael Cobb NP Parramatta (NSW) Ross Cameron LP
Paterson (NSW) Bob Baldwin LP Pearce (WA) Judi Moylan LP
Perth (WA) Stephen Smith ALP Petrie (QLD) Teresa Gambaro LP
Port Adelaide (SA) Rod Sawford ALP Prospect (NSW) Janice Crosio ALP
Rankin (QLD) David Beddall ALP Reid (NSW) Laurie Ferguson ALP
Richmond (NSW) Larry Anthony NP Riverina (NSW) Noel Hicks NP
Robertson (NSW) Jim Lloyd LP Ryan (QLD) John Moore LP
Scullin (VIC) Harry Jenkins ALP Shortland (NSW) Peter Morris ALP
Stirling (WA) Eoin Cameron LP Sturt (SA) Christopher Pyne LP
Swan (WA) Don Randall LP Sydney (NSW) Peter Baldwin ALP
Tangney (WA) Daryl Williams LP Throsby (NSW) Colin Hollis ALP
Wakefield (SA) Neil Andrew LP Wannon (VIC) David Hawker LP
Warringah (NSW) Tony Abbott LP Watson (NSW) Leo McLeay ALP
Wentworth (NSW) Andrew Thomson LP Werriwa (NSW) Mark Latham ALP
Wide Bay (QLD) Warren Truss NP Wills (VIC) Kelvin Thomson ALP
Back to top