Where can I vote on election day?

Election day polling places open at 8am and close at 6pm sharp. I'll be interstate on election day.

Election day polling places in the electoral division of Barker (SA)
[Download this data .csv]
Suburb Polling place Opening times Polling place accessibility
ADELAIDE Level 1, 144 North Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
ANGASTON Angaston Town Hall
8 Sturt St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BARMERA Barmera Recreation Centre
1 James Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BEACHPORT Beachport Recreation Centre
Lot 15 Golf Course Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BERRI Our Lady of the River Catholic School
Verran Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BLANCHETOWN Blanchetown Primary School
12 Godley St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BORDERTOWN High School
30 South Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CADELL Cadell Institute
33 McGuire Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CAMBRAI Cambrai Primary School
Main St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CARPENTER ROCKS Carpenter Rocks Community Hall
26-44 Carpenter Rocks Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
COBDOGLA Cobdogla Primary School
2-12 Dolan St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
COMPTON Compton Soldiers Memorial Hall
1 Compton Hall Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
COOMANDOOK Coomandook Uniting Church
3223 Dukes Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
COONALPYN Coonalpyn Hall
53 Dukes Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
COONAWARRA Coonawarra Tennis Club
Helen Street
8am - 6pm Assisted wheelchair access
EDEN VALLEY Eden Valley Lutheran Church Hall
1 Murray St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
FRANCES Frances Memorial Hall
Lot 37 Railway Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
FREELING Freeling Lutheran Church
22 Clarke St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
FURNER Furner Community Hall
North Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
GLENBURNIE Glenburnie Memorial Hall
21 Chambers Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
GLENCOE Glencoe Central Primary School
135 Kirip Rd
8am - 6pm Not wheelchair accessible
GLOSSOP Glossop High School
535 Old Sturt Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
GREENOCK Greenock Institute
1 Greenock Rd
8am - 6pm Not wheelchair accessible
JERVOIS Jervois Hall
17-18 Henningson Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KALANGADOO Kalangadoo Primary School
48 Kangaroo Flat Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KAPUNDA Kapunda Primary School
21-27 Mildred St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KAROONDA Karoonda Institute
15 Peake St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KEITH Keith Area School
12 Tolmer Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KEYNETON Keyneton Primary School
1-3 Keyneton Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KINGSTON SE Kingston Community School
46 East Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KONGORONG Kongorong Soldiers Memorial Institute
2 Hay Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LAMEROO Lameroo Memorial Hall
61-65 Railway Tce Sth
8am - 6pm Not wheelchair accessible
LOXTON Lutheran Peace Hall
66 Bookpurnong Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LOXTON NORTH Loxton North Primary School
379 Balfour-Ogilvy Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LUCINDALE Lucindale War Memorial Hall
Lot 92 Centenary Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LYNDOCH Lyndoch Institute
31 Barossa Valley Way
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LYRUP Lyrup Village Association
"Cnr" Rupert Ct & Wilson Pde
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MANNUM Mannum Leisure Centre
51 Adelaide Rd
8am - 6pm Not wheelchair accessible
MENINGIE Meningie Uniting Church
2 Princes Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MIL LEL Mil Lel Primary School
627 Kennedy Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MILLICENT Millicent Civic & Arts Centre
14 Ridge Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MILLICENT Newbery Park Primary School
3-11 Bridges St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOCULTA Moculta Soldiers Memorial Hall
2 Truro Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MONASH Monash Memorial Hall
22 Randell Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOORAK Moorak Public Hall
234 Moorak Hall Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOOROOK Moorook Primary School
93 Wachtel Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MORGAN Morgan Sporting Complex
4 N E Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT BURR Mount Burr Primary School
Thomas Dr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT GAMBIER Anglican Parish of Mt Gambier
26 Bay Rd
8am - 6pm Not wheelchair accessible
MOUNT GAMBIER McDonald Park Primary School
57 North Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT GAMBIER Melaleuca Park Primary School
61 Boandik Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT GAMBIER Mount Gambier High School
17 Brownes Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT GAMBIER Mt Gambier North Primary School Gym
Heath St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT PLEASANT Mount Pleasant Primary School
22 Hospital Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MUNDULLA Mundulla Primary School
22 Kennedy St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MURRAY BRIDGE Bridge Evangelical Christian Church
10 Thomas St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MURRAY BRIDGE Murray Bridge High School
5 Lohmann St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MURRAY BRIDGE Murray Bridge North School
1 North Tce
8am - 6pm Not wheelchair accessible
MURRAY BRIDGE EAST Murray Bridge Basketball Stadium
Showgrounds, Old Princes Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MYPOLONGA Mypolonga Institute Hall
6-8 Green St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NANGWARRY Nangwarry Primary School
1 Whitford Cres
8am - 6pm Not wheelchair accessible
NARACOORTE Naracoorte South Primary School
71 Cedar Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NARACOORTE Senior Citizens Clubrooms
171 Smith St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NARRUNG Narrung Hall
133 Alexandrina Dr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NILDOTTIE St Stephens Lutheran Church
4103 Hunter Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NURIOOTPA Nuriootpa High School
1 Penrice Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PADTHAWAY Padthaway Primary School
67 Vogelsang Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PALMER Palmer Collier Park
Olive Grove Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PARINGA Paringa Murtho War Memorial Hall
21 Hughes Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PEAKE Peake Memorial Hall
4428 Mallee Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PENOLA Penola Primary School Gymnasium
Young St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PINNAROO Pinnaroo Council Chambers
21 Day St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PONDE Ponde Hall
443 Dabinett Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PORT MACDONNELL Port MacDonnell Senior Citizens Club
2 Elizabeth St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PURNONG Purnong District Hall
3214 Purnong Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
RAMCO Ramco Primary School
464 Ramco Rd
8am - 6pm Not wheelchair accessible
RENDELSHAM Rendelsham Community Hall
Julia Moore St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
RENMARK Renmark Paringa Community & Civic Centre
61 Eighteenth St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
RENMARK Renmark West Primary School
327 Tarcoola St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
RENMARK NORTH Renmark North Primary School
65 Warrego St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
ROBE Robe Primary School
1 Union St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SANDY CREEK Sandy Creek Primary School
31 Davies Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SEDAN Sedan Hall
Angaston-Swan Reach Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SOUTHEND Southend Community Centre
Eliza St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
STOCKWELL Stockwell Hall
4 Duck Ponds Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SUTTONTOWN Suttontown Primary School
127 Pinehall Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SWAN REACH Swan Reach Area School
8 Showground Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
TAILEM BEND Tailem Bend Primary School
1 Murray St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
TANTANOOLA Tantanoola Primary School
14-16 Randall St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
TANUNDA St Pauls Lutheran Church Tanunda
142 Murray St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
TINTINARA Tintinara War Memorial Hall
49 Becker Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
TRURO Truro Town Hall
36 Moorundie St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WAIKERIE Lutheran Social Centre
4 Cates Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WALKER FLAT Walker Flat & Districts Community Hall
4945 Angas Valley Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WELLINGTON Wellington Hall
3444 Jervois Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WESTERN FLAT Western Flat Hall
2600 Naracoorte Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WILLALOOKA Willalooka Hall
3436 Riddoch Hwy
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WILLIAMSTOWN Williamstown Primary School
15 Margaret St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WINKIE Croation Association Hall
41 Bullpit Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WOLSELEY Wolseley Community Club
Railway Tce North
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WOODS POINT Woods Point Community Hall
Jean St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
YAHL Yahl Primary School
10 Lange Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access

Who are my candidates?

House of Representative candidates for the electoral division of Barker (SA)
[Download this data .csv]
Ballot position Candidate name Party ballot name Occupation Contact details Qualification Checklist
1 HILLAM, Rosa The Greens Artist

Mobile: 0438 370 312
Email: studio77art@bigpond.com

Candidate checklist and additional documentation

2 BACHER, Bert United Australia Party Retired

18 Kurrajong St
MOUNT GAMBIER SA 5290

Mobile: 0439 207 505
Email: Barker@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist and additional documentation

3 PASIN, Tony Liberal Member of Parliament

Shop 5, Murray Bridge Green
Riverview Rd
MURRAY BRIDGE SA 5253

Phone (work): 08 8531 2466
Email: tony.pasin.mp@aph.gov.au

Candidate checklist and additional documentation

4 ECKERMANN, Karen Animal Justice Party Councillor

PO Box 2221
MURRAY BRIDGE SA 5253

Phone (home): 08 8531 3433
Email: kjeckermann@yahoo.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

5 GLADIGAU, Kelly Centre Alliance Registered Nurse

Email: kelly.gladigau@ca.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

6 HANNEMANN, Miles National Party Primary Producer

PO Box 53
KEITH SA 5267

Mobile: 0429 952 327
Email: miles@sa.nationals.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

7 O'BRIEN, Mat Australian Labor Party Union Organiser

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001

Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Email: info@sa.alp.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

Senate candidates for SA
[Download this data .csv]
Ticket Group Ballot Position Candidate Name Party Ballot Name Occupation Contact Details Qualification Checklist
A The Great Australian Party 1 ALDRIDGE, Mark The Great Australian Party Manager

PO Box 1073
VIRGINIA SA 5120
Phone (work): 08 8284 7482
Mobile: 0403 379 500
Email: aldridgemark@bigpond.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

A The Great Australian Party 2 MATTHEWS, Gary The Great Australian Party Semi-retired

Mobile: 0487 301 601
Email: unitedhouse2019@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

B FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY 1 MANUEL, Peter FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY Primary Producer  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

B FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY 2 DWYER, Tim FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY Business Owner  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

C Centre Alliance 1 KAKOSCHKE-MOORE, Skye Centre Alliance Campaign Manager

Phone (work): 08 8545 0400
Email: skye.km@ca.org.au

Candidate checklist and additional documentation

C Centre Alliance 2 BOSSIE, Craig Centre Alliance Student

Mobile: 0410 604 876
Email: bossie3@senet.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

D Australian Democrats 1 BURROW, Tim Australian Democrats Consultant

Email: tim.burrow@australian-democrats.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

D Australian Democrats 2 CASTRIQUE, Andrew Australian Democrats Laboratory Technician

PO Box 176
NAIRNE SA 5252
Mobile: 0421 653 501
Email: andrew.castrique@australian-democrats.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

E Pauline Hanson's One Nation 1 GAME, Jennifer Pauline Hanson's One Nation Retired

PO Box 132
SEACLIFF PARK SA 5049
Phone (work): 13 0085 7466
Mobile: 0456 000 460
Email: jennifer.game@onenation.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

E Pauline Hanson's One Nation 2 ILLIES, Emma Pauline Hanson's One Nation Social Media Marketer

PO Box 132
SEACLIFF PARK SA 5049
Phone (work): 13 0085 7466
Email: candidates@onenationhq.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

F Citizens Electoral Council 1 ALLWOOD, Sean Citizens Electoral Council Chiropractor

Mobile: 0438 125 510
Email: cecsenate.sa@cecaust.com.au

Candidate checklist and additional documentation

F Citizens Electoral Council 2 SIEBERT, Paul Graham Citizens Electoral Council Truck Driver/Farm Labourer

PO Box 255
LOCK SA 5633
Email: paulsiebert13@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

G Liberal 1 RUSTON, Anne Liberal Senator

PO Box 1671
RENMARK SA 5341
Phone (work): 08 8586 6600
Email: senator.ruston@aph.gov.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

G Liberal 2 FAWCETT, David Liberal Senator

Phone (work): 08 8205 1040
Email: senator.fawcett@aph.gov.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

G Liberal 3 ANTIC, Alex Liberal Solicitor  

Candidate checklist and additional documentation

G Liberal 4 GICHUHI, Lucy Liberal Senator

Phone (work): 08 8205 1050

Candidate checklist and additional documentation

H Sustainable Australia 1 DAVIES, Graham Sustainable Australia Engineer

PO Box 575
CROWS NEST PRIVATE BOXES NSW 1585
Mobile: 0477 427 596
Email: vote1@sustainableaustralia.org.au

Candidate checklist and additional documentation

H Sustainable Australia 2 COLEMAN, Robyn Sustainable Australia Business Analyst/Project Manager

PO Box 575
CROWS NEST PRIVATE BOXES NSW 1585
Mobile: 0477 427 596
Email: vote1@sustainableaustralia.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

I Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party 1 ADAMS, Angela Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party Home Maker

Email: lil_grasshopper84@hotmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

I Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party 2 IVERSEN, Matthew Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party Arts Worker  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 1 HANSON-YOUNG, Sarah The Greens Senator For South Australia  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 2 SUMNER, Major Moogy The Greens Cultural Advisor

239 Wright St
ADELAIDE SA 5000
Phone (work): 08 8212 4888

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 3 ROZITISOLDS, Gwydion The Greens Unemployed  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 4 SETO, Robyn The Greens Doctor  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

K United Australia Party 1 REES, Kristian United Australia Party Projects Manager

Mobile: 0438 309 301
Email: kristian.rees@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

K United Australia Party 2 KOVACS, Kerry United Australia Party Barrister

Mobile: 0427 014 265
Email: kerry.kovacs@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

K United Australia Party 3 HOSKIN, Sharon Lee United Australia Party Secretary

Mobile: 0438 320 265
Email: sharon.hoskin@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

L Australian Conservatives 1 LAMBERT, Rikki Australian Conservatives Chief Of Staff

Phone (work): 08 7089 5555
Mobile: 0407 176 632
Email: sa@conservatives.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

L Australian Conservatives 2 TEUSNER, Carl Australian Conservatives Farmer

Phone (work): 08 7089 5555
Email: sa@conservatives.org.au

Candidate checklist and additional documentation

M Shooters, Fishers and Farmers 1 HAHN, John Shooters, Fishers and Farmers Vigneron

PO Box 888
NURIOOTPA SA 5355
Mobile: 0438 804 277
Email: john.hahn@johnhahn.net

Candidate checklist (no additional documentation provided)

M Shooters, Fishers and Farmers 2 KIRK, Wayne Lawrence Shooters, Fishers and Farmers Dairy/Beef Farmer

Phone (home): 08 8554 5260 Phone (work): 08 8554 5260
Mobile: 0427 545 260
Email: sanvaway@bigpond.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

N Liberal Democrats 1 RANSLEY, Kimbra Louise Liberal Democrats Researcher  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

N Liberal Democrats 2 HUMBLE, Stephen Liberal Democrats Engineer

34 Magazine Dr
WALKLEY HEIGHTS SA 5098
Mobile: 0417 172 506
Email: stephenhumble@iinet.net.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

O Australian Labor Party 1 GALLACHER, Alex Australian Labor Party Senator

265 Churchill Rd
PROSPECT SA 5082
Phone (home): 08 8269 6022
Phone (work): 08 8269 6022
Email: senator.gallacher@aph.gov.au

Candidate checklist and additional documentation

O Australian Labor Party 2 SMITH, Marielle Australian Labor Party Not Employed

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001
Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Mobile: 0401 096 676
Email: marielle.smith@alpsa.org.au

Candidate checklist and additional documentation

O Australian Labor Party 3 GORE, Emily Australian Labor Party Policy Officer

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001
Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Mobile: 0402 626 720
Email: emily.gore@alpsa.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

O Australian Labor Party 4 HARRISON, Larissa Australian Labor Party Lawyer

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001
Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Email: info@sa.alp.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

P Animal Justice Party 1 PFEIFFER, Louise Animal Justice Party Consultant

PO Box 83
CRAFERS SA 5152
Phone (work): 08 7226 3803

Candidate checklist (no additional documentation provided)

P Animal Justice Party 2 DAVEY, Wendy Animal Justice Party Retired

Phone (home): 08 8381 5352 Phone (work): 08 8381 5352
Email: wendy.davey.ajp@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

UG 1 LESIW, Michael Independent Retired

33 Plymouth Ave
DEVON PARK SA 5008
Phone (work): 0415 585 509
Mobile: 0415 585 509
Email: mlesiw5859@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

UG 2 O'DONNELL, Brett Independent Storeperson

PO Box 1987
SOUTH PLYMPTON SA 5038
Email: independentagainstabuse@gmail.com

Candidate checklist and additional documentation

UG 3 COX, Henry Independent Farmer/Anthropologist  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

Disclaimer: The AEC has no power under the Electoral Act to make any determination in relation to the qualification checklist in a person’s nomination, except as to whether the person has answered every mandatory question, and provided additional documentation where required. The candidate must be satisfied that the additional documents support their contentions in the Qualification Checklist and that they are qualified under the Constitution and the laws of the Commonwealth to be elected as a Senator or a member of the House of Representatives.

Updated: Today
Back to top