New South Wales redistribution

5. Objections to the proposed redistribution

Closed

Closed on Fri 12 July 2024

Members of the public were invited to submit written objections relating to the proposed redistribution from Friday 14 June 2024.

Objections may concern one or more proposed electoral divisions and may be about:

  • which electoral division to abolish,
  • names of federal electoral divisions,
  • boundaries of federal electoral divisions, or
  • the names and boundaries of federal electoral divisions.

Report of New South Wales Redistribution Committee

The 738 objections received by the Electoral Commission are provided in full below.

No Submitted by Topics referred to Divisions referred to

OB1

Jocelyn Chey

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB2

Anonymous 5

Division boundaries and division names

North Sydney

OB3

Robert Pitts

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB4

Fiona Hilary Henshaw

Division boundaries and division names

North Sydney

OB5

Alex Kemeny

Division boundaries and division names

Bradfield, Chifley, North Sydney

OB6

Michael Dredge

Other

 

OB7

Thomas Sesselmann

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB8

Lara Lyons

Division boundaries and division names

Banks, Barton, Watson, Kingsford Smith, Cook, Bennelong, Parramatta, Mitchell, Reid, Hughes, Greenway, Sydney, Grayndler, Chifley, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB9

Jonathan Todd

Division boundaries

Grayndler

OB10

Marc Lane

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB11

Benjamin Close

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Bennelong, Mitchell, Eden-Monaro, Gilmore, Riverina, Whitlam, Macarthur, Hughes, Fowler, Greenway, Parramatta, McMahon, Werriwa, Hume, Hunter, Shortland, New England, Lyne, Paterson, Page, Parkes, Richmond, Warringah

OB12

Adam Stormont

Division names

North Sydney, Warringah

OB13

Anonymous 1

Division boundaries

Chifley, Greenway, McMahon, Parramatta, Mitchell, Lindsay

OB14

Emma

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB15

Anonymous 2

Division boundaries and division names

Cowper, Lyne, Page, Paterson, North Sydney

OB16

Anonymous 3

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB17

Ann Manning

Division boundaries and division names

North Sydney

OB18

Jan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB19

Craig Boaden

Division boundaries and division names

North Sydney

OB20

Roger Hurley

Division boundaries and division names

North Sydney

OB21

Jonathan Cook

Division boundaries and division names

North Sydney

OB22

Ruth Thompson

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB23

Hugh Milner

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB24

William Shepherd

Division boundaries and division names

North Sydney

OB25

Graham Denton

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB26

Martin Gordon

Division boundaries

Barton, Banks, Blaxland, Calare, Cowper, Dobell, Farrer, Hughes, Kingsford Smith, Lyne, Macquarie, Paterson, Hunter, Sydney, Robertson, Page, Watson, Werriwa, Fowler, Eden-Monaro, Gilmore, Whitlam

OB27

Nanette O'Carroll

Division boundaries and division names

North Sydney

OB28

Anonymous 4

Division boundaries and division names

North Sydney

OB29

Oliver Wen

Division boundaries and division names

North Sydney

OB30

Ann Moore

Division boundaries

Hume

OB31

Arush Saraswat

Division names

North Sydney, Warringah

OB32

Patrick Sarkis

Division boundaries and division names

North Sydney

OB33

Samuel Chu

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, Mitchell, North Sydney, Parramatta, Warringah

OB34

Benjamin Close

Division names

Hume, Riverina, Werriwa

OB35

Lorraine Wilson

Division boundaries

Dobell, Robertson

OB36

Cheston Mak

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Bradfield, Mitchell, Greenway, Warringah, McMahon, Parramatta

OB37

Manish Goyal

Division boundaries

Mitchell, Greenway

OB38

Rita Camilleri

Division boundaries

Berowra, Greenway, Macquarie, Mitchell

OB39

Jennifer Brookes

Division boundaries

Eden-Monaro, Riverina

OB40

Benjamin Close

** Zip attachments

Division boundaries and division names

All Divisions

OB41

Dr Hannah Courtney

Division boundaries and division names

Bennelong, Berowra, Bradfield, North Sydney

OB42

Michael Philip Quailey

Division boundaries

Berowra, Parramatta

OB43

Peter

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB44

Graham Justin Kelly

Division boundaries

Bennelong

OB45

Anonymous 6

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB46

Jessica Wong

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB47

Hadi Santoro

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB48

Joseph Tan

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB49

Lara Ripley

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB50

Easurapathan Prusothman

Division boundaries

Greenway, Mitchell

OB51

Greg Sullivan

Division boundaries

 

OB52

Anonymous 7

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB53

John Aquilina

Division boundaries

Berowra, Bennelong

OB54

Caroline Edwards

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB55

Chris Lawrenson

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB56

Graeme Edwards

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB57

Anonymous 8

Division boundaries

Bennelong

OB58

Rodney Lai

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB59

Lee Bracegirdle

Division boundaries

Bennelong

OB60

Christine Allsopp

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB61

Sue Simmonds

Division boundaries

Bennelong

OB62

James Armstrong

Division boundaries

Warringah

OB63

David

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB64

Bonnie Moorcroft

Division boundaries and division names

North Sydney

OB65

Carolyn Douglas

Division boundaries

Mackellar, North Sydney, Warringah

OB66

John and Helen Ayliffe

Division boundaries

Warringah

OB67

David Lewis

Division boundaries

Warringah

OB68

Sally Allen

Division boundaries

Mackellar, Warringah

OB69

R Butler

Division boundaries

Mackellar

OB70

Zhanna Smolovich

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB71

Lilly Ha

Division boundaries

Berowra, Bennelong

OB72

Karen

Division boundaries and division names

North Sydney

OB73

Tim Wang

Division boundaries

Bennelong

OB74

Kelli Wade

Division boundaries

Warringah

OB75

Peter Ashcroft

Division boundaries

Warringah

OB76

Samson Fung

Division boundaries

 

OB77

Anonymous 9

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB78

Siavash Khorramdel

Division boundaries

Bennelong

OB79

Anonymous 10

Division boundaries

Greenway, Mitchell

OB80

PJ

Division boundaries

Hunter, New England, Newcastle, Parkes

OB81

Anne Shegog and Joe Harvey

Division boundaries

Berowra

OB82

Sophie Carter

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB83

Albert Zhou

Division boundaries and division names

North Sydney

OB84

David Wilson

Division boundaries

Riverina

OB85

Sandra Huby

Division boundaries

Bennelong

OB86

John Smith

Division boundaries

Cook, Barton, Kingsford Smith

OB87

Athanasia Drivas

Division boundaries and division names

North Sydney

OB88

Phillip Youngman

Division boundaries

Lindsay, Macarthur, Macquarie, Wentworth

OB89

Shona Parker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB90

Fiona Laidlaw

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB91

Corinne Roberts

Division boundaries

Warringah

OB92

Robert

Division boundaries and division names

North Sydney

OB93

Harry Fine

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB94

Sarkis and Churchley families

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB95

Jim Kiernan

Division boundaries

Warringah

OB96

Sue Elliott

Division boundaries and division names

North Sydney

OB97

Rod Cook

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB98

Emile Hofsink

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB99

Denese Oates

Division boundaries and division names

North Sydney

OB100

Richard Wyndham

Division boundaries and division names

North Sydney

OB101

Nimalan Sivakumar

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield, Berowra, Hughes, Cunningham

OB102

Geoff Jarvis

Division boundaries and division names

North Sydney

OB103

Anonymous 11

Division boundaries

Bennelong

OB104

Grant Camphuisen

Division boundaries

Lindsay, Macquarie

OB105

Australian Forest Products Association

Division boundaries

Eden-Monaro, Riverina

OB106

Nola Simmonds

Division boundaries

Lindsay

OB107

Tania McGarry

Division boundaries

Lindsay, Macquarie

OB108

Sean Maher

Division boundaries

Lindsay, Macquarie

OB109

Anonymous 12

Bennelong

OB110

Alexander Houghton

Division boundaries and division names

North Sydney

OB111

David Tompkins

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB112

Greg Corbett

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB113

Catherine Burrows

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, Mackellar, Warringah

OB114

Paul Hardman

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB115

David Wilson

Division boundaries

Parkes, Riverina

OB116

Christine Wilson

Division boundaries

Riverina, Parkes

OB117

Amber Griffiths

Division boundaries

Warringah

OB118

Caroline Gallagher

Division boundaries and division names

North Sydney

OB119

Anne Rutherford

Division boundaries and division names

North Sydney

OB120

Dr Raphaella Kathryn Crosby

Division boundaries and division names

Hunter, New England, Parkes, Paterson, Calare, Lyne, Newcastle, Shortland

OB121

Teck Ling

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB122

Anonymous 16

Other

 

OB123

Jacqueline Oiling

Division boundaries

Bennelong

OB124

Councillor David Walsh

Division boundaries

Banks, Blaxland, Watson

OB125

Andrew von Mayer

Division boundaries

Warringah

OB126

Stephanie

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB127

Janet Stacey

Division boundaries

Bennelong

OB128

Hannah Rady

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB129

Dr Monika Gaede

Division boundaries

North Sydney

OB130

Kenneth Pritchett

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB131

Jon Marquard

Division boundaries and division names

North Sydney

OB132

Gregory Gange

Other

North Sydney, Higgins, Kooyong

OB133

Jeff Jarratt

Division boundaries

North Sydney

OB134

Sue Jarratt

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield, Bennelong, Warringah

OB135

Anonymous 13

Division boundaries and division names

Warringah, North Sydney, Mackellar, Bradfield

OB136

RM

Division boundaries

North Sydney

OB137

Michele Hatch

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah, Bradfield, Bennelong

OB138

Graham Short

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB139

James Butler

Division boundaries and division names

Warringah, Bennelong, Bradfield, North Sydney

OB140

Phil and John Gilmour

Division boundaries

Warringah

OB141

Lynette E Bennett

Division boundaries

 

OB142

Julian van Leer

Division boundaries and division names

Bradfield, Bennelong, North Sydney, Warringah

OB143

John Garrett

Division boundaries

Bennelong, North Sydney, Warringah

OB144

Sally-Anne Haigh

Division boundaries and division names

North Sydney

OB145

Anne C Sheldon

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB146

Dr Marcia Manning

Division boundaries and division names

North Sydney

OB147

Stephen Wong

Division boundaries and division names

North Sydney

OB148

Stephen Chey

Division boundaries and division names

North Sydney

OB149

Allanah Kjellgren

Division boundaries

Warringah

OB150

Joseph Zagari

Division boundaries

North Sydney

OB151

Richard Owen Nichol

Division boundaries and division names

North Sydney

OB152

Lynda Newnam

Other

Kingsford Smith

OB153

Rachael Barrowman

Division boundaries and division names

North Sydney

OB154

Susan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB155

Anonymous 14

Division boundaries

Macarthur, Werriwa, Hughes

OB156

Andrew King

Division boundaries

Lindsay, Macquarie

OB157

Anonymous 15

Division boundaries

Bennelong, North Sydney

OB158

Dr Bibiana Chan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB159

Reverend Michael Armstrong

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB160

Richard Clarke

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB161

Mark Fletcher

Division boundaries and division names

North Sydney

OB162

Neil Hardie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB163

Laurence K

Division boundaries

Macarthur, Bradfield, Warringah

OB164

Dr Tania Hossack

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield, Bennelong, Warringah

OB165

Claire Finch

Division boundaries and division names

North Sydney

OB166

Lindsay Etherden

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB167

Gareth Evans AM

Division boundaries

Bennelong, North Sydney

OB168

Richard Roberts

Division boundaries and division names

North Sydney

OB169

Mary Irvin

Division boundaries and division names

North Sydney

OB170

Chris Corneil

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB171

Suzanne Murray-Prior

Division boundaries

North Sydney

OB172

Damien Ferri

Division boundaries and division names

Cunningham, Whitlam, Warringah, North Sydney

OB173

Bruce Burgess

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Reid

OB174

Ben Jays

Division boundaries and division names

North Sydney

OB175

Neil and Shannon Pearse

Division boundaries

Bennelong

OB176

Grace

Division boundaries

Bennelong

OB177

Neil Gunningham

Division boundaries

North Sydney

OB178

Meredith King

Division boundaries and division names

North Sydney

OB179

Ann Kelly

Division boundaries and division names

North Sydney

OB180

Nikki Templeton

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB181

Leigh Etherden

Division boundaries

North Sydney

OB182

Rob McKay

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB183

Richard Stresau

Division boundaries

Bradfield, North Sydney

OB184

Jane Hearn

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB185

John Gwynne

Division boundaries

Bennelong, Parramatta

OB186

Ni Ga

Division names

Grayndler

OB187

Richard and Sandy Lawson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB188

Tiziano Riccardo Candido

Division boundaries and division names

Bennelong, Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB189

Jon Cook

Division boundaries and division names

North Sydney

OB190

Catherine Turner

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB191

Dr Ann Heller

Division boundaries and division names

North Sydney

OB192

Prof Richard F Heller MD, FRACP, FAFPHM

Division boundaries and division names

North Sydney

OB193

Susan McKendry

Division boundaries

North Sydney

OB194

Mary-Jane Morgan

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB195

Peter Statham

Division boundaries and division names

North Sydney

OB196

Robyn Pettit

Division boundaries and division names

North Sydney

OB197

Bruce Tulloch

Division boundaries and division names

North Sydney

OB198

Parkes Shire Council

Division boundaries

Parkes, Riverina

OB199

Michael Xie

Division boundaries

North Sydney

OB200

Gabriel Abou Tooma

Division boundaries and division names

North Sydney

OB201

Bruce Handmer

Division boundaries and division names

North Sydney

OB202

Kristen Hinrichsen

Division boundaries and division names

North Sydney

OB203

Eva Wiland

Division boundaries

Bradfield, North Sydney

OB204

Doug Coates

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB205

Luke Silcock

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Parramatta, Warringah, Wentworth

OB206

Jane van Beek

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB207

Danielle Haan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB208

Nina Ardill

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB209

Robin Low

Division boundaries and division names

North Sydney

OB210

Stephen Kavanagh

Division boundaries and division names

North Sydney

OB211

David Minnett

Division boundaries

North Sydney

OB212

Anna Booy

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB213

Robert Booy

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB214

Alison Handmer

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB215

Veena Macarty

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB216

Dr Robert Wayne Robertson

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB217

Gary Drysdale

Division boundaries and division names

North Sydney

OB218

Lisa McIntyre

Division boundaries and division names

Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra, Bradfield

OB219

Josephine Eadie

Division boundaries and division names

Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra, Bradfield

OB220

Sarah Neal

Division boundaries and division names

Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra, Bradfield

OB221

Alistair Millar

Division boundaries

Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra, Bradfield

OB222

Michael Avery

Division boundaries and division names

Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra, Bradfield

OB223

Adam Braun

Division boundaries

Bennelong, Berowra, North Sydney

OB224

Joshua Maggiora

Division boundaries

Bennelong, North Sydney

OB225

Mauricio Perez

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB226

Tomasz Oczapowski

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB227

SienaDune Buchanan

Division boundaries

Bradfield, Berowra, North Sydney, Warringah, Mackellar

OB228

Douglas Howe

Division boundaries

North Sydney, Warringah, Berowra, Bradfield, Mackellar

OB229

Bridget Corcoran

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB230

Judith Cormack

Division boundaries and division names

North Sydney

OB231

Harry Cormack

Division boundaries and division names

North Sydney

OB232

Andrew Marston

Division boundaries

Bradfield, Berowra, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB233

Christiane Le Cornu

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB234

Len & Judith Power

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB235

Joan Thurecht

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB236

Callan McKellar Hagans

Division boundaries and division names

Bradfield, Berowra, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB237

Ben Wilson

Division boundaries and division names

Bradfield, Mackellar, Bennelong, North Sydney, Warringah

OB238

Victor von der Heyde

Division boundaries

Bennelong, North Sydney

OB239

Judith Miller

Division boundaries

Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra

OB240

Denis Fernandez

Division boundaries

North Sydney

OB241

Matthew McKay

Division boundaries and division names

North Sydney

OB242

Gina Rincoli

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB243

Duncan Black

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB244

Anne E Black

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB245

David Miles

Division boundaries

Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah, Berowra

OB246

Ian Thomas Ernst

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB247

Olivia de Bergerac

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB248

Professor Elena Bagley

Division boundaries and division names

North Sydney

OB249

Benjamin Close

Division boundaries

General comment

OB250

Michael Wrenford

Division boundaries

Bradfield, Berowra, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB251

Ilse Fait

Division boundaries

North Sydney

OB252

Barbara Masel

Division boundaries

North Sydney

OB253

M Woolnough

Division boundaries

Bennelong

OB254

Alice Morgan

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB255

Andrew Chiarain Fraser

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB256

MESHLIN KHOURI

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB257

Sally Rajaratnam

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB258

Lisa Tierney

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB259

Ross Smith

Division boundaries and division names

North Sydney

OB260

Colin Jacobson

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB261

Alison Blazey

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB262

Jane Cowley

Division boundaries and division names

North Sydney

OB263

Geoff Kendall

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB264

Beatrice Brennan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB265

Paul Morgan

Division boundaries

North Sydney

OB266

Sarah Towler

Division boundaries and division names

Bradfield, Bennelong, North Sydney, Warringah

OB267

Vera Poole

Division boundaries

Bradfield, Berowra, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB268

Judith Homewood

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah, Wentworth

OB269

Nicholas Peppercorn

Division boundaries

Barton, Cook, Kingsford Smith, Reid, Sydney, Grayndler, Watson

OB270

Denise and Robert Dunn

Division boundaries and division names

Bradfield, Bennelong, North Sydney, Warringah

OB271

Anonymous 17

Division boundaries

Banks, Barton, Bennelong, Bradfield, Parramatta, Reid

OB272

Pauline Sedgwick

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB273

Pat Evans

Division boundaries

North Sydney

OB274

Catherine Robertson

Division boundaries and division names

Warringah, North Sydney

OB275

Annette Gross & Anthony Kee

Division boundaries

Berowra, Bennelong, Parramatta

OB276

Charles Waterfield

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB277

Winifred Southcott and Chris Johnson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB278

Otto Ruettinger

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, Warringah, North Sydney

OB279

Paul Meares

Division boundaries

North Sydney

OB280

Heidi Ruettinger

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB281

Stephen Dove

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB282

Jennifer Michael

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, Warringah, North Sydney

OB283

Scott Hamblin

Division boundaries and division names

Mackellar, North Sydney, Warringah

OB284

Miriam Holder

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB285

Susan Fryda-Blackwell

Division boundaries and division names

North Sydney

OB286

Marilyn Wise

Division boundaries

Bennelong

OB287

Ross Hutcherson

Division boundaries

North Sydney

OB288

Patricia Rose

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB289

Sabina Morrow

Division boundaries and division names

North Sydney

OB290

Dr Philip Laird OAM, FCILT, Comp IE Aust

Division boundaries and division names

North Sydney, Cook

OB291

Barry Buffier

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB292

Anonymous 18

Division boundaries

Bradfield, North Sydney

OB293

John Rawson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB294

Chris Baker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB295

Dr Barbara Briggs AM

Division boundaries

North Sydney

OB296

Alice Margaret Arnott Oppen AM

Division boundaries and division names

North Sydney

OB297

Kyle Patterson

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB298

Sharon Stanley

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB299

Michael Stevens

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB300

Abbie Galvin LFRAIA

Division boundaries and division names

North Sydney

OB301

Simon Brookes

Division boundaries and division names

North Sydney

OB302

Helen Smith

Division boundaries and division names

North Sydney

OB303

Brendan Gallagher

Division boundaries and division names

North Sydney

OB304

Elena Gallagher

Division boundaries and division names

North Sydney

OB305

Nicole Stanmore

Division boundaries and division names

North Sydney

OB306

Lauren Gallagher

Division boundaries and division names

North Sydney

OB307

Ava Gallagher

Division boundaries and division names

North Sydney

OB308

Haisheng Sun

Division boundaries

Berowra, Bennelong

OB309

Ciara Henshaw

Division boundaries and division names

North Sydney

OB310

Dr Daniel Moody

Division boundaries and division names

All Divisions

OB311

Denise Moore

Division boundaries and division names

North Sydney

OB312

Geoff Brann

Division boundaries and division names

North Sydney

OB313

Edmond Yan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB314

Matt Johnson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB315

Matthew Farmer

Division boundaries and division names

North Sydney

OB316

Michael Robotham

Division boundaries

Mackellar

OB317

Elizabeth Macfie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB318

Katharine Saunders

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB319

Sheila Walkerden

Division boundaries and division names

North Sydney

OB320

Alexander Macfie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB321

Megan Jones

Division boundaries

Mackellar, Warringah

OB322

Wendy Logan

Division boundaries

Hume, Eden-Monaro

OB323

Sally Paton

Division boundaries and division names

North Sydney

OB324

Robert Harrington

Division boundaries and division names

North Sydney

OB325

Kar Lok Yeung, Yuet Yung Lourdes Connie Leung and Martin Kwok Wing Yeung

Division boundaries

Bennelong, Parramatta

OB326

Paul Saunders

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB327

John and Susan Lord

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB328

Ann Nixon

Division boundaries and division names

North Sydney

OB329

Isobel Tyquin

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB330

Nicholas Weston

Division boundaries

Mitchell, Parramatta

OB331

Elizabeth Macfie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB332

Kerry de Waal

Division boundaries and division names

North Sydney

OB333

Barbara Grimm

Division boundaries and division names

North Sydney

OB334

Donna Patterson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB335

Eva Coulam

Division boundaries and division names

North Sydney

OB336

Carolyn Betts

Division boundaries and division names

North Sydney

OB337

Gayle Peres da Costa

Division boundaries and division names

North Sydney

OB338

Ann Austin

Division boundaries and division names

North Sydney

OB339

Helen Cox

Division boundaries and division names

North Sydney

OB340

Donna McIntosh

Division boundaries and division names

North Sydney

OB341

Antonia Yeung

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB342

Jane van Hagen

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield, Warringah

OB343

Greg Taylor

Division boundaries and division names

North Sydney

OB344

Eddie Sheehy and Carolyn Betts

Division boundaries and division names

North Sydney

OB345

Greg McAllan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB346

Anonymous 18

Division boundaries and division names

North Sydney

OB347

Remko ten Bruggencate

Division boundaries and division names

North Sydney

OB348

Fiona Robertson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB349

David Hyde, Alison O'Flynn, William Hyde & Nicholas Hyde

Division boundaries and division names

North Sydney

OB350

Wayne Gillespie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB351

R R

Division boundaries

Mackellar

OB352

Tom Hope

Division boundaries

Cannot Deduce

OB353

Glenda Hewitt

Division boundaries and division names

North Sydney

OB354

Brynn Gillespie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB355

Isabella Gillespie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB356

Ash

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB357

Janette Kelly

Division boundaries and division names

North Sydney

OB358

Wei Suen

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB359

Bernard Purcell

Division boundaries

Bennelong

OB360

Jan Decomps

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB361

Matt Mushalik (MEng)

Division boundaries

Bennelong

OB362

Stephen Carbery

Division boundaries and division names

Bennelong, Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB363

Mary Lou Merven

Division boundaries and division names

North Sydney

OB364

Mark Bode

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB365

The Reverend Dr Ray Williamson OAM

Division boundaries and division names

North Sydney

OB366

Mary Curran

Division boundaries and division names

North Sydney

OB367

Ian P Millner

Division boundaries

Mackellar

OB368

Xu (Sophie) Wang

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB369

Denise Bell

Division boundaries and division names

North Sydney

OB370

Karen

Division boundaries and division names

Cannot Deduce

OB371

Katie Hughes

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB372

Viviane Suet

Division boundaries and division names

North Sydney

OB373

Isabella Toose

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB374

Roy Ridley

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB375

Ben Raue

**Attachments

Division boundaries

Barton, Cook, Fowler, Grayndler, Hughes, Kingsford Smith, Sydney, Watson, Werriwa

OB376

Astrid Venice Dare

Division boundaries

Bennelong

OB377

Mehdi Kavousian

Division boundaries and division names

North Sydney

OB378

Susan Sheldon

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB379

Mairead O'Riordan

Division boundaries and division names

North Sydney

OB380

Terry Baker

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB381

Patricia Cutler

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, Berowra, North Sydney, Warringah

OB382

Anonymous 20

Division boundaries

Cannot Deduce

OB383

Bob Crosbie

Objects to redistribution

All Divisions

OB384

K Harris

Division boundaries and division names

North Sydney

OB385

Judi Bramley

Division boundaries

Bennelong

OB386

Jefferson and Teresa Kwok

Division boundaries

Bennelong

OB387

Heidi Key

Division boundaries and division names

North Sydney

OB388

Aneka Henshaw

Division boundaries and division names

North Sydney

OB389

Nicholas Wyndham

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB390

Bec

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB391

Susan Halgren

Division boundaries

Berowra, Parramatta, Bennelong

OB392

Steve Townsend

Division boundaries

Bennelong, Parramatta

OB393

Belinda Chambers

Division boundaries and division names

North Sydney

OB394

Patricia Gemmell

Division boundaries and division names

North Sydney

OB395

John

Division boundaries

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB396

Catherine Willis

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah, Berowra

OB397

Susan Edwards

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB398

Luke Waterlow

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB399

Brian Taylor

Division boundaries and division names

North Sydney

OB400

Elizabeth Lawrence

Division boundaries

Bennelong

OB401

Marcus Elsum

Division boundaries and division names

North Sydney

OB402

Jessica Joy Dal Busco

Division boundaries and division names

North Sydney

OB403

Barbara DeGraff

Division boundaries and division names

North Sydney

OB404

Rosemary Churchley

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB405

Annie Williams

Division boundaries and division names

North Sydney

OB406

Les Winton

Division boundaries and division names

North Sydney

OB407

D. Flakus

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB408

Jenny Brown

Division names

North Sydney, Warringah

OB409

Benjamin Baker

Division boundaries and division names

Cunningham, North Sydney, Whitlam, Warringah

OB410

Karen Grove

Division names

North Sydney, Warringah

OB411

Lisa Davis

Division names

North Sydney, Warringah

OB412

Jessica Taylor

Division names

North Sydney, Warringah

OB413

Natalie Brewer

Division names

North Sydney, Warringah

OB414

Howard Goldstein

Division names

North Sydney, Warringah

OB415

Andre Connelly

Division boundaries

Bennelong

OB416

Jacob Wilson

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB417

Tony & Tessa Robinson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB418

Casey Finigan

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB419

Jeff Higgins

Division boundaries and division names

North Sydney

OB420

Daniel Dwyer

Division boundaries

Bennelong, Parramatta, Berowra

OB421

Darren McSweeney

Division boundaries and division names

All Divisions

OB422

Matthew Henning

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB423

Judith Keena

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB424

Igor Laletin

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB425

Marie Hagen

Division boundaries and division names

North Sydney

OB426

Greg Naimo

Division boundaries and division names

North Sydney

OB427

Pavel Ott

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB428

Amanda Durack

Division boundaries

Mackellar, North Sydney, Warringah

OB429

Robert Gilchrist, M.A. (Oxon.)

Division boundaries and division names

North Sydney

OB430

Valerie Higinbotham

Division boundaries and division names

North Sydney

OB431

Miriam Gilmour-Hancock

Division boundaries and division names

Berowra, Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB432

Petra Markova

Division boundaries and division names

North Sydney

OB433

Kathryn Chivers

 

No division referred to

OB434

Wu Jinzhao

Division names

North Sydney

OB435

Anna Gregg

Division boundaries and division names

North Sydney

OB436

Steven Oswald

Division boundaries and division names

North Sydney

OB437

Dianne Nacson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB438

Andrew Giles

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB439

Suzanne Mordaunt OAM

Division boundaries and division names

North Sydney

OB440

Aakash Gupta

Division boundaries

Bennelong

OB441

Fran Cumming

Division boundaries and division names

North Sydney

OB442

Sally Davison

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB443

Peter Mordaunt

Division boundaries and division names

North Sydney

OB444

Edward Doraisamy

Division boundaries and division names

North Sydney

OB445

Alan Marel

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB446

Loretta Ashton

Division boundaries

Bennelong

OB447

Jill Stephenson

Division boundaries

North Sydney

OB448

Lars Johan Hedstrom

Division boundaries and division names

North Sydney

OB449

Sydney Reinhardt

Division boundaries and division names

North Sydney

OB450

Nelson Richard

Division boundaries and division names

North Sydney

OB451

Hadyn Lynch

Division boundaries and division names

North Sydney

OB452

Dr Robert L Coles

Division boundaries

North Sydney

OB453

Helen Kingsford

Division boundaries and division names

North Sydney

OB454

Peter Dempster

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB455

Penny Gerstle

Division boundaries and division names

North Sydney

OB456

Robert A Gee

Division boundaries

North Sydney

OB457

James Christie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB458

Victoria Davidson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB459

Anonymous 21

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB460

Judith Dawes, President Epping Civic Trust

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB461

Narelle Turner

Division boundaries

Bennelong

OB462

Bridget Kennedy

Division boundaries and division names

North Sydney

OB463

Quamrul Karim

Division boundaries

Bennelong

OB464

Joanne Eckermann

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney

OB465

Louisa Timbrell

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB466

Christina Pender

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB467

John Vaughan

Division boundaries

Bennelong

OB468

Leen Vorsselmans

Division boundaries

North Sydney

OB469

Luke Torrevillas

Division boundaries and division names

North Sydney

OB470

Marilyn Lai

Division boundaries

Bennelong, Parramatta

OB471

William McIntosh

Division boundaries

North Sydney

OB472

Michael Wright

Division boundaries and division names

North Sydney

OB473

Phillip Gnanapragasam

Division boundaries

Berowra

OB474

David

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB475

Bland Shire Council

Division boundaries

Parkes, Riverina

OB476

Mardi Kent

Division boundaries and division names

North Sydney

OB477

Kate Lindsay

Division boundaries and division names

North Sydney

OB478

Margaret Blake

Division boundaries and division names

North Sydney

OB479

Gary Barnes

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB480

Kristen Lark

Division boundaries and division names

North Sydney

OB481

Liam Robinson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB482

Andrew King

Division boundaries

Macquarie, Lindsay

OB483

Alice Howarth

Division boundaries and division names

North Sydney

OB484

Dr Wendy Pryor

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB485

Ian Whitehead

Division boundaries

Mackellar, Warringah

OB486

Hugh Barry

Other

Enrolment

OB487

Ian Curdie

Division boundaries

North Sydney

OB488

Sue Lamont

Division boundaries

Berowra, Bennelong, Parramatta

OB489

Noel Gibson

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB490

Derek Amer

Division boundaries and division names

North Sydney

OB491

Julian Coxall

Division boundaries

North Sydney

OB492

Donald and Jennifer Bonnitcha

Division boundaries and division names

North Sydney

OB493

William Rollo

Division names

North Sydney, Warringah

OB494

The Reverend Dr Erica Mathieson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB495

John Steggall

Division boundaries and division names

Bradfield, Berowra, North Sydney, Mackellar, Warringah

OB496

Anonymous 22

Division boundaries

Bennelong

OB497

Anonymous 23

Division boundaries and division names

Bennelong

OB498

Susan Hill

Division boundaries

North Sydney

OB499

Pamela Hannam

Division boundaries and division names

North Sydney

OB500

Bernadette Ramsey

Division boundaries and division names

North Sydney

OB501

Gary Edward BELGRE

Division boundaries and division names

North Sydney

OB502

R. J. Richardson

Division boundaries

Bennelong, Warringah, Bradfield, Berowra, Parramatta, Mitchell

OB503

Alice Tsang

Division boundaries

Bennelong

OB504

Leon Shinkai

Division boundaries

Banks, Barton, Bennelong, Berowra, Blaxland, Chifley, Cook, Fowler, Greenway, Grayndler, Hughes, Kingsford Smith, McMahon, Mitchell, North Sydney, Parramatta, Werriwa

OB505

Meredith McKay

Division boundaries

North Sydney

OB506

Paul Heywood

Division boundaries

North Sydney

OB507

Kathleen and David Wootten

Division boundaries

Bennelong

OB508

Adventist Aged Care Sydney

Division boundaries

Berowra, Bradfield

OB509

Vivian Bayl

Division boundaries and division names

North Sydney

OB510

Meheru Bradberry

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB511

David Lawrence

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB512

Roslyn Bell

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB513

Di Haskell

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB514

Anonymous 24

Division boundaries and division names

North Sydney

OB515

Ruixing Zhang

Division boundaries

Blaxland, Banks, Barton, Cook, Berowra, Bennelong, Watson, Parramatta, Kingsford Smith

OB516

Sean McSharry

Division boundaries and division names

North Sydney

OB517

Marilyn Lai

Division boundaries

Bennelong, Parramatta

OB518

Joanna Bowan

Division boundaries

North Sydney

OB519

Jonathan Chey

Division boundaries and division names

North Sydney

OB520

Elaine Elliott

Division boundaries and division names

North Sydney

OB521

Bill Hartnell

Division names

North Sydney, Warringah

OB522

Jane Thomas

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB523

Mark Austin

Division boundaries and division names

North Sydney

OB524

Valmai Au and Janine Tow

Division boundaries

North Sydney

OB525

Jenny Wang

Division boundaries

Bennelong

OB526

Kathy Bisits and Michael Bauer

Division boundaries and division names

North Sydney

OB527

Derry Thomas

Division boundaries

Berowra, Bennelong

OB528

John Russo

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah, Werriwa, Whitlam

OB529

Dr Katherine Woodthorpe AO

Division boundaries and division names

North Sydney

OB530

Auvik Pal

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB531

Daniel Jackson

Division boundaries and division names

Cunningham, North Sydney, Warringah, Whitlam

OB532

Diane West

Division boundaries

Does not mention a Division

OB533

Richard W Gall

Division boundaries and division names

North Sydney

OB534

Yaser Ali

Division boundaries

Bennelong, North Sydney, Berowra

OB535

Terry and Helen Jones

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB536

Anthony Gribben

Division boundaries

North Sydney

OB537

John W. Bell

Division boundaries and division names

North Sydney

OB538

Julie Jenkins

Division boundaries and division names

North Sydney

OB539

Chris Bowen

Division names

North Sydney, Warringah

OB540

Jeanette Hack

Division boundaries

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB541

Stephen Ramsey

Division boundaries and division names

North Sydney

OB542

Phillip and Cathy Browne

Division boundaries and division names

North Sydney

OB543

Dr Susan Steggall

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB544

Peter Smetana

Division boundaries

North Sydney

OB545

Anne-Marie Allgrove

Division boundaries and division names

North Sydney

OB546

Patti Facer

Division boundaries and division names

North Sydney

OB547

Shelley George

Division boundaries and division names

North Sydney

OB548

Sara J. Green

Division boundaries and division names

North Sydney

OB549

Nigel Wyse

Division boundaries and division names

North Sydney

OB550

John Ivin

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB551

Neil J Padden

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB552

Roushanak Saheb

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB553

Jon Marlow & Vicki Fraser

Division boundaries and division names

North Sydney

OB554

Michael Fong

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB555

Kirsty Kovacs

Division boundaries and division names

North Sydney

OB556

Chris Low

Division boundaries and division names

North Sydney

OB557

Frances McCarthy

Division names

Macquarie

OB558

Bronwyn Dennis

Division boundaries

Cook, Hughes

OB559

John Burrell

Division boundaries

Berowra, Mitchell, Greenway

OB560

Judith Burrell

Division boundaries

Berowra, Greenway, Mitchell

OB561

Division of North Sydney - McMahons Point

Division boundaries

North Sydney

OB562

Division of North Sydney - Hunters Hill

Division boundaries

North Sydney

OB563

Division of North Sydney - Artarmon

Division boundaries

North Sydney

OB564

Division of North Sydney - Waverton

Division boundaries

North Sydney

OB565

Division of North Sydney

Division boundaries

North Sydney

OB566

Division of North Sydney - Not in electorate

Division boundaries

North Sydney

OB567

Division of North Sydney Digital

Division boundaries

North Sydney

OB568

Edwina Lyons

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB569

Laurence Mather, OAM, DMedSc, PhD

Division boundaries and division names

North Sydney

OB570

Anonymous 25

Division boundaries and division names

North Sydney

OB571

Sylvia Mather

Division boundaries and division names

North Sydney

OB572

John Patel

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB573

Elena Potenza

Division boundaries and division names

North Sydney

OB574

Per Edwards

Division boundaries

Bradfield, Berowra, North Sydney, Warringah, Mackellar

OB575

Sue-Ellen Smith

Division boundaries and division names

North Sydney

OB576

Deirdre Moor

Division boundaries and division names

North Sydney

OB577

Gayle Peres da Costa

Division boundaries and division names

North Sydney

OB578

Liberal Party of Australia, NSW Division

 

No Divisions

OB579

Sarah Campbell

Division boundaries and division names

North Sydney

OB580

Jane Parker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB581

Jacqueline Parker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB582

Philip Parker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB583

Sally Parker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB584

Rory Parker

Division boundaries and division names

North Sydney

OB585

Alison Hoare

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB586

Anonymous 26

Division boundaries

Bennelong

OB587

Brad Powe

Division boundaries

Bennelong

OB588

Moss Fairleigh

Division boundaries

Bennelong

OB589

Sandra Watson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB590

Regina Borg

Division boundaries

Greenway, Mitchell

OB591

Anonymous 27

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB592

Anonymous 28

Division boundaries

Bennelong

OB593

Susanne Timm

Division boundaries

Bradfield, Berowra, Macarthur, North Sydney, Warringah

OB594

Nina Burridge

Division boundaries

Berowra, Bradfield, Mackellar, Warringah, North Sydney

OB595

Janet Hansen

Division boundaries and division names

Berowra, North Sydney

OB596

Leon Smith

Division boundaries and division names

Berowra, North Sydney

OB597

Lauren Moore

Division boundaries and division names

North Sydney

OB598

Chris Bilsland and Jim Owen

Division boundaries and division names

North Sydney

OB599

Keith and Rosemary Birdsall

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB600

Christopher McLelland

Division boundaries

Bradfield, North Sydney, Warringah, Mackellar

OB601

Louise de Freitas

Division boundaries and division names

Banks, Barton, Blaxland, Hughes, North Sydney, Watson

OB602

Penny Scardifield

Division boundaries and division names

North Sydney

OB603

Kevin Heys

Division boundaries and division names

North Sydney

OB604

Kar Yee Chiu

Division boundaries and division names

North Sydney

OB605

Teoh Miew Choo

Division boundaries and division names

North Sydney

OB606

Ying Ming Chiu

Division boundaries and division names

North Sydney

OB607

Sara Camier

Division boundaries

Mackellar

OB608

Joyce

Division boundaries

Bennelong, North Sydney

OB609

Eveline Milne

Division boundaries and division names

North Sydney

OB610

Meredith Anne Southwood

Division boundaries and division names

North Sydney

OB611

Tony and Edina Hunter

Division boundaries

Bennelong

OB612

Richard Berky

Division boundaries

Berowra, Bennelong

OB613

Gerhard Kuras

Division boundaries

North Sydney

OB614

Brian Peck

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB615

Linda Cassidy

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB616

Suhini Wijayasinghe

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB617

Lorna Stewart

Division boundaries and division names

North Sydney

OB618

Kirsty Gold

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB619

Jeff Waddell

Division boundaries and division names

All Divisions

OB620

Ros Tinker

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB621

Barbara Kay Cooper

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB622

Thanh-Thu Bastian

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB623

Mia Bastian

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB624

Aidan Bastian

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB625

Glenn Bastian

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB626

Dr Felix Lo

Division boundaries

Bennelong

OB627

Norbert Victor Peter Kelvin

Division boundaries

North Sydney

OB628

Ruth Clarkson

Division boundaries and division names

Mackellar, North Sydney, Warringah

OB629

M C Edge

Division boundaries

North Sydney

OB630

Nariida Smith

Division boundaries

Berowra, Bennelong

OB631

Jane Barnes

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB632

Guyan Thambugala

Division boundaries and division names

North Sydney

OB633

Max Menzies

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB634

R M Rigney & A J Rigney

Division boundaries

Cowper, Page

OB635

Judtih Brooker

Division boundaries

Eden-Monaro, Riverina

OB636

Catherine Ciret

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB637

Jane

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB638

David Bennett and Family

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney

OB639

Annabelle Burley

Division boundaries and division names

North Sydney, Bennelong, Bradfield, Warringah

OB640

Judy Buckley

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB641

Geoff Lyons

Division boundaries and division names

North Sydney

OB642

Albin, Julia and Jacqueline Berky

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB643

Phillip Hall

Division boundaries and division names

North Sydney

OB644

Louise Frith

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Warringah

OB645

Mark Benham

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB646

Roger Woodward FCA

Division boundaries

Berowra, Bennelong, Parramatta

OB647

Helen Benham

Division boundaries and division names

North Sydney

OB648

Bob Taffel

Division boundaries and division names

North Sydney

OB649

Michael Ritchie

Division boundaries and division names

Riverina, North Sydney, Reid, Barton, Kingsford Smith, Cook, Fowler, Werriwa, Banks, Hughes, Sydney, Grayndler, Watson

OB650

Lynda Wehipeihana

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB651

Katrina Chandler

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB652

Jayne Whitford

Division boundaries and division names

North Sydney

OB653

Kim Wilkins

Division boundaries

North Sydney

OB654

M Pinchback

Division boundaries and division names

North Sydney

OB655

Gaynor Spies

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB656

Kristina Dobbs

Division boundaries and division names

North Sydney

OB657

Phillip Gibson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB658

Douglas Milne

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB659

Alexia Wellbelove

Division boundaries and division names

North Sydney

OB660

Aubrey Jakery

Division boundaries

North Sydney, Bennelong, Bradfield, Warringah

OB661

Eugene Lubarsky

Division boundaries and division names

North Sydney

OB662

Jon Duggan

Division boundaries

North Sydney

OB663

Chris Lee

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB664

Helen Kirkman

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB665

Melissa Waites

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB666

Suzie Gold

Division boundaries

North Sydney

OB667

Julian Coghlan and Andrea Beattie

Division boundaries and division names

North Sydney

OB668

Anonymous 29

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Bradfield, Mackellar, Mitchell, Parramatta, Warringah, North Sydney, Blaxland, Watson, Reid, Grayndler, Sydney, Wentworth, Kingsford Smith, Barton, Banks, Cook, Hughes, McMahon, Greenway, Chifley, Lindsay, Macquarie, Hume, Macarthur, Werriwa, Fowler

OB669

NSW Labor

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Bradfield, Dobell, Eden-Monaro, Fowler, Greenway, Hume, Hunter, Macarthur, McMahon, Mitchell, North Sydney, Parramatta, Paterson, Richmond, Robertson, Watson

OB670

Tina Jackson

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB671

Zali Steggall OAM MP

Division boundaries and division names

Bradfield, North Sydney, Mackellar, Warringah, Berowra

OB672

Christine Hofmann

Division boundaries and division names

Bennelong, North Sydney

OB673

Jillian Deere

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB674

Campbell Wallis

Division boundaries

Eden-Monaro, Hume

OB675

Mark Seemanpillai

Division boundaries and division names

North Sydney

OB676

Judith LeVine

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB677

Jill Brown

Division boundaries and division names

North Sydney

OB678

Forbes Shire Council

Division boundaries

Parkes, Riverina

OB679

Andrew Hobkirk

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB680

Louise M Laffey

Division boundaries and division names

North Sydney

OB681

Roslyn Niall

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah, Bradfield, Bennelong

OB682

Deb Cansdell

Division boundaries

Hughes, Cook

OB683

Ann-Charlott Paduch

Division boundaries and division names

North Sydney

OB684

Margaret Keelty

Division boundaries and division names

North Sydney

OB685

Stanley Buckman

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB686

Kylea Tink MP

Division boundaries and division names

Bennelong, Berowra, Bradfield, Mitchell, Mackellar, North Sydney, Warringah, Parramatta

OB687

Hilde Risseeuw

Division boundaries

Kingsford Smith, Wentworth, Cook, Barton

OB688

Saskia Groen

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB689

Judy Simpson

Division boundaries and division names

North Sydney, Bradfield

OB690

Joanna Mawson-Lee

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB691

Lesley Rothwell

Division boundaries

Lindsay, Macquarie

OB692

Thelma Frances Vissel

Division boundaries and division names

North Sydney

OB693

Kate Mura

Division boundaries and division names

North Sydney

OB694

Jon C

Division names

North Sydney

OB695

Brad Hayne

Division boundaries

Hunter, New England

OB696

Paul Murphy

Division boundaries

Mackellar

OB697

Tina Bradstreet

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB698

Lyndal Howison

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Warringah

OB699

Prue Bardsley

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB700

Julie Beagley

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah, Mackellar

OB701

Suzy Bessell

Division boundaries and division names

North Sydney

OB702

Zoë Baker

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB703

Janet McGarry

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB704

Ramesh

Division boundaries

Bennelong

OB705

The Greens NSW

Division boundaries and division names

Barton, Chifley, Cook, Cowper, Grayndler, Greenway, Kingsford Smith, Lyne, McMahon, Mitchell, North Sydney, Berowra, Lindsay, Parramatta, Sydney

OB706

Michelle Chaperon

Division boundaries and division names

North Sydney

OB707

Alison and Derek Hamill

Division boundaries

North Sydney

OB708

Peter Mitchell

Division boundaries

Berowra, North Sydney, Mackellar, Warringah, Bradfield, Mitchell, Parramatta, Greenway, Chifley, Kingsford Smith, Wentworth, Cook, Sydney, Grayndler, Barton, Banks, Hughes, Reid, Watson, Fowler, Blaxland, McMahon, Werriwa

OB709

Carolyn Crossman

Other

None

OB710

Mike Moffat

Division boundaries

Bennelong

OB711

Dorothy Dall

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB712

Kate Lamb

Division boundaries

North Sydney

OB713

Christopher Horn

Division boundaries

North Sydney

OB714

Diana Rawson

Division boundaries

North Sydney

OB715

Amy Bendall

Division boundaries and division names

North Sydney

OB716

Derek and Jacqueline Low

Division boundaries and division names

North Sydney

OB717

Sara Dowse

Division boundaries and division names

Berowra, North Sydney, Mackellar, Warringah, Bradfield

OB718

Anonymous 30

Division boundaries

Bennelong, Berowra

OB719

Jill Newton

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB720

Margaret Stoneman

Division boundaries and division names

Berowra, Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB721

Nilmini Panditharatne

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB722

Alister Maclean

Division boundaries

Bennelong, Berowra, Parramatta

OB723

Conor Magee

Division boundaries

Barton, Blaxland, Cook, Fowler, Grayndler, Hughes, Kingsford Smith, Sydney, Watson, Wentworth, Werriwa

OB724

Deborah Kuras

Division boundaries and division names

North Sydney

OB725

Anne Maria Bennett

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB726

Natasha Watson

Division boundaries and division names

North Sydney

OB727

Division of North Sydney

Division boundaries

North Sydney

OB728

Heather Bentley

Division boundaries

North Sydney

OB729

Nerissa Levy

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah, Bennelong, Berowra, Bradfield, Mackellar, Mitchell, Parramatta

OB730

Sue Brown

Division boundaries

no division

OB731

Mary McInerney

Division boundaries and division names

North Sydney

OB732

Graham Mathason

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

OB733

The Hon. Andrew Gee MP

Division boundaries

Calare

OB734

Anonymous 31

Other

North Sydney

OB735

Madison Kuras

Division boundaries and division names

Bennelong, Bradfield, North Sydney, Warringah

OB736

Sarah Jones

Division boundaries and division names

Bradfield, Mackellar, North Sydney, Warringah

OB737

Liz Migliorini

Division boundaries

North Sydney, Warringah

OB738

Greta Thomas

Division boundaries and division names

North Sydney, Warringah

Viewing objections

Objections are also available for perusal at the AEC office at Suite 13.03, 59 Goulburn Street, Haymarket, Sydney.

The views expressed in the material reproduced above are those of the individuals or organisations who lodged the comment on objections, not the New South Wales Redistribution Committee or the AEC.

Updated: 15 July 2024

CURRENT STEP

View process steps